Jak w prosty sposób uszyć szałową torbę na zakupy

Jak w prosty sposób uszyć szałową torbę na zakupy

Cześć! Czy tak jak ja, zmagasz się z wiecznie brakującymi torbami na zakupy? Czas to zmienić! Dziś w krótkim filmiku, znajdziesz wszystkie informacje, jak ze starych niepotrzebnych jeansów, wykonać coś potrzebnego, w przyświecającym nam haśle: LESS IS MORE! To co, gotów?!

Czego będziesz potrzebować?

 • 2 pary jeansów (tu dowolność, ja wybrałam dwa kolory, natomiast możesz ją uszyć również
  z jednego podobnego koloru);
 • Nożyczki – ostre do cięcia jeansów (może być też nóż okrągły, jeśli posiadasz);
 • Nożyczki do papieru (posłużą do wycięcia formy);
 • Centymetr;
 • Mydełko, kreda krawiecka (tu również świetnie się spisze długopis, ołówek miękki lub zwykły pisak);
 • Prujka (możesz ją również znaleźć pod hasłami narzędzie do prucia, bądź przecinak do nici);
 • Obcinaczki;
 • Nici (najlepiej w kolorze waszych spodni);
 • Szpilki;
 • Ołówek (do wyrysowania formy na papierze);
 • Linijka;
 • Maszyna do szycia;
 • Overlock (możesz go również zastąpić ściegiem zygzakowym, zapewne znajdziesz go w każdej podstawowej maszynie do szycia).

Gdy już uda Ci się zebrać wszystkie potrzebne rzeczy, dołącz do mnie i wyrysuj formę na brystolu, bądź pobierz ją TU.

Konstrukcje są tak przygotowane, że spokojnie możesz je wydrukować na formacie A4. Sklej formy tak, aby linie przerywane nachodziły na siebie np. 1a połącz z 1b. Nakładaj na siebie linie przerywane i przymocuj je za pomocą taśmy przezroczystej lub papierowej.

W kolejnym kroku zabieramy się za przeprucie zewnętrznych szwów nogawek tak, aby można było z łatwością rozłożyć jedną nogawkę, jak i drugą, a wewnętrzne szwy zostawiamy, ponieważ wykorzystamy je podczas w dalszej części naszej pracy. Gdy już skończysz wypruwać nitki, przeprasuj zagniecenia powstałe po przepruciu spodni tak, aby tkanina nigdzie się nie zagniatała.

Następnie po przeprasowaniu naszych spodni oraz wykrojeniu konstrukcji papierowych, nałóż formy na rozłożoną tkaninę i odrysuj wokoło. Każdy element odrysuj tyle razy, ile wskazuje forma. Pamiętaj! Aby wycinać pojedynczo.

Po wycięciu powinieneś/powinnaś mieć:

 • 2x Środek
 • 4x Boczne części (a dokładniej 1 przód lewy, 1 przód prawy, 1 tył lewy, 1 tył prawy),
  jest to dokładnie ta sama forma. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wyciąć tak, jak ja w filmiku, pamiętaj, aby oznaczyć sobie, co jest przodem, a co tyłem.
 • 2x Komin (wycinamy wykorzystując środkową cześć nogawki z ozdobnym szwem)
 • 2x Ramiączko

Czas pospinać za pomocą szpilek nasze elementy. Na formie znajdziesz opis, co, z czym połączyć, aby było bardziej przejrzyście. Na początku połączmy przód i tył naszej torby (L - przód + Środek + P – przód; L- tył + Środek + P-tył), później zabierz się za komin (połącz szpilkami oba krótsze boki komina tak,
aby szwy ozdobne nakładały się na siebie). Na koniec zaszpilkuj ramiączko (ułóż je prawą stroną do prawej i zepnij szpilkami jedną z dłuższych krawędzi paska). Pamiętaj! Aby nakładać formy prawa do prawej, a szpilkować po lewej stronie materiału.

Czas przejść do maszyny. Zaczynamy od przeszycia naszych pospinanych elementów ściegiem prostym (standardowy ścieg w waszej maszynie) Pamiętaj! Nie przeszywać po szpilkach, wyciągaj
je przed dojechaniem igłą do niej oraz na początku, jak i na końcu zakańczaj ściegi przód - tył.

Po przeszyciu wszystkich spiętych elementów, czas je obrzucić i tu zastosujemy overlock, bądź zygzak, który znajdziecie w każdej maszynie domowej. Gdy już macie tak wykończone elementy,
i tu dla chętnych, jeśli macie ochotę zastosujcie ścieg prosty 3 mm(szerokość ściegu) na środkowych elementach torby dla ozdoby przedniego, jak i tylnego elementu. Czas zacząć łączyć je ze sobą. Zacznij, więc od spięcia dna naszej torby pamiętając, aby przeszycia środków się zgodziły. Ułóż tył torby na przód tak, aby przylegała prawa do prawej. Przeszyj ściegiem prostym zakańczając przód - tył na początku, jak i na końcu oraz obrzuć. Teraz zepnij boki i powtórz tą samą czynność, co z dnem.  

Następnym krokiem, który musisz wykonać jest ułożenie rogów tak, aby szew boczny nałożył się na szew dna. Zepnij je szpilką i powtórz czynność z drugim rogiem. Następnie wyznacz linię po szwie na wysokość 5 cm i od tego wyznacz linię prostopadle, której środkiem będzie wyznaczona wysokość. Linia wrysowana powinna mieć 10 cm. Przeszyj po tej linii. Z drugim tak wyznaczonym trójkątem powiel te czynności.

Po wykonaniu tego kroku zaprasuj pasek (ramiączko) tak, aby szew wewnętrzny był rozprasowany później zaprasowany na pół, a jego brzegi podwiń do środka na 1 cm. Złóż pasek na pół i przeszyj na 1 mm od krawędzi. Na środku węższych brzegów pasków zaznacz środek i ułóż go na górnej krawędzi torby tak, aby jedna krawędź środka paska nałożyła się na środek szwa górnej krawędzi torby i przypnij szpikom. Powiel czynność z drugim końcem paska tak, aby pasek się nie skręcał. Przeszyj kilkukrotnie pasek na szerokość stopki. Pamiętaj! Pasek musi być ułożony do dołu dna torby.

Czas ułożyć nasz tunel. Układamy jedną z dłuższych krawędzi wyłożenia prawa stroną do prawej strony górnej krawędzi torby zaczynając od środka szwów tunelu ze środkami szwów torby, później przepnij cały obwód i przeszyj na 1 cm, obrzuć, a następnie zaprasuj obrzucenie na dół i przeszyj po wierzchu torby na 1 mm tak, aby obrzucenie nie wywijało się do góry.

Ostatnim naszym krokiem będzie zaprasowanie krawędzi komina 1 cm/1 cm i przeszycie jego na 1 mm od środka torby. Ja w swojej torbie jeszcze trochę zwężałam górną cześć ramiączka, wyznaczyłam środek i po 5 cm z każdej strony odznaczyłam, złożyłam na pół i przeszyłam po 1 mm tak, by na tych 10 cm było ciut wygodniej.

No to by było na tyle, zapraszamy do obejrzenia filmiku i pochwalenia się swoimi torbami, ja tymczasem zabieram swoją torbę i uciekam po zakupy.

Miłego Dnia

Iza

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium